Na čo sa zamerať pri výbere kvalitného roštu?

Na zdravý spánok má vplyv nielen matrac, ale aj vhodný rošt. Iba na správnom rošte bude matrac dostatočne vetraný a optimálne rozloží tlak, ktorý je naňho vyvíjaný. Zvoliť môžete pevný latkový rošt, lamelový alebo polohovací. Ako vybrať ten najvhodnejší? To zistíte v našom článku.

Prečo je rošt tak významnou súčasťou postele

Rošt sa stará o kvalitné odvetrávanie matraca. Vďaka nemu sa v matraci netvoria plesne a nemnožia roztoče. Ak máte doma matrac, ktorý je nižší ako 7 cm, rošt z neho dokáže prebrať zaťaženie a rovnomerne ho rozložiť.

Pri výbere roštu je dôležitá jeho pružnosť, ktorá sa stará o spomínané rozloženie zaťaženia. Matrac si vďaka tomu dokáže oveľa lepšie udržať anatomický a stabilný povrch. Čím pružnejší rošt máte, tým lepšie chránite svoj matrac.

Rošt je pre posteľ nenahraditeľný aj kvôli komfortu. Čím kvalitnejší model máte, tým pohodlnejšie pre vás bude ležanie na matraci.

Rozhodujúce faktory pri nákupe

Skôr, než sa rozhodnete pre nákup, zvážte aspekty, ktoré vám uľahčia výber najvhodnejšieho výrobku.

  • Vaša hmotnosť - k dispozícii sú rošty s rôznou nosnosťou. Rozpätie je široké a pohybuje sa od 80 kg do 130 kg. V našej ponuke nájdete aj rošty s maximálnou záťažou 150 kg.
  • Finančné náklady - obstarávacia cena bude zodpovedať kvalite výrobku. Všeobecne platí, že latkové rošty sú lacnejšie, do strednej cenovej kategórie spadajú lamelové rošty a najdrahšie sú elektricky polohovateľné  rošty. Pamätajte, že cena je odrazom kvality.
  • Matrac - rošt vyberajte podľa toho, aký máte doma matrac. Nie každý rošt je totiž kompatibilný s každým matracom. Napríklad pre pružinový matrac nie je možné použiť rovnaký rošt ako pre matrac vyrobený z peny.
  • Spánkové návyky - rošt vyberajte aj podľa toho, či pred spaním pravidelne čítate, sledujete filmy alebo sa v posteli rozprávate. V týchto prípadoch oceníte rošt s polohovaním hlavy.
  • Zdravotný stav - najmä seniori a starší ľudia po operácii ocenia elektrický motorový rošt z lamiel, ktorý im pobyt v posteli významne spríjemní. Prednosťou tohto prevedenia je jednoduchá manipulácia pomocou diaľkového ovládača.

Obrázok: Lamelový rošt so zvýšenou nosnosťou (do 150 kg)

Pri výbere si všimnite opracovanie roštov. Hrany by mali byť obrúsené. Kvalitnejšie modely majú lamely potiahnuté fóliou, takže sa nemusíte obávať poškodenia matraca, napríklad od triesky.

V prípade, že si vyberiete nevhodný rošt, môžete skrátiť životnosť matraca, prídete o komfortný spánok a nevyužijete všetok potenciál, ktorý matrac ponúka.

Dve základné prevedenia: statický a polohovací

Polohovateľnosť roštu je základná otázka, na ktorú by ste si mali odpovedať ešte predtým, ako začnete rošt vyberať.

Čo je to polohovateľný rošt?

Polohovateľný rošt je taký rošt, ktorý vám umožní nastaviť optimálnu výšku v oblasti hlavy, nôh alebo oboch častí. Naklonenie hlavy ocení vaša krčná chrbtica v prípade, že si pred spaním čítate, sledujete televíziu alebo sa rozprávate s partnerom. Polohovacia funkcia je prínosom hlavne pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko.

Polohovanie v oblasti nôh príde vhod všetkým, ktorí majú pri práci extrémne namáhané dolné končatiny. Spravidla sa jedná o servírky, zdravotné sestry, hostesky, vodičov alebo osoby, ktoré majú sedavé zamestnanie. Vďaka zdvihnutiu končatín dôjde k odtoku prebytočnej lymfy a nedochádza k opuchom.

Ak sa preň rozhodnete, nezabudnite vziať do úvahy to, či bude kompatibilný s vašim matracom. Všeobecne sa hodí pre matrac z flexibilných materiálov. Nevhodný je pre pružinové matrace a menej kvalitné matrace, ktoré by sa mohli zlomiť.

Spôsoby polohovania

Ako vybrať polohovací rošt? Podľa spôsobu polohovania. Rošty je možné polohovať buď ručne, alebo elektricky pomocou motora. Ručné polohovanie sa vykonáva pomocou zdvihu za popruh.

Obrázok: Ručne polohovateľné rošty sa ovládajú pomocou popruhov.

Elektrický rošt je vybavený motormi, ktoré zdvíhajú jednotlivé časti do takej polohy, ktorú si užívateľ sám zvolí. Ovládač môže byť buď diaľkový s káblikom, alebo integrovaný do bočného panela. Vzhľadom k tomu, že elektrický pohon môže byť umiestnený aj v nosnom ráme, nedôjde k zvýšeniu roštu, a tak je možné používať ho aj v posteliach s úložným priestorom alebo zásuvkou.

Obrázok: Elektricky polohovateľný rošt je ideálny pre osoby, ktoré milujú komfort.

Medzi výhody elektrického polohovania patrí:

  • jednoduchá regulácia, pri ktorej nie je potrebné používať silu,
  • možnosť polohovania aj v momente, keď na matraci leží osoba,
  • viac možností nastavenia polôh oproti ručnému polohovaniu.

Najlepšie elektrické rošty disponujú poistkou, ktorá ich v prípade výpadku elektrického prúdu vráti do štandardnej polohy.

Polohovacie rošty sú vhodné pre monolitné matrace z jedného celku alebo matrace vyrobené z dvoch, maximálne troch pien. Ideálne sú HR matrace a kombinácie s lenivou alebo visco green penou. Ak by bol matrac vyrobený z viacerých pien, hrozí jeho rozlepenie alebo roztrhnutie. Maximálna hrúbka matraca by mala byť 21 cm.

Typy a porovnanie roštov

Na trhu sa môžete stretnúť s lamelovými, latkovými a špeciálnymi výklopnými roštami. Pevná doska sa vzhľadom k nevhodným vlastnostiam nedá považovať za plnohodnotný rošt.

Latkový rošt

Patrí medzi lacnejšie varianty. Príliš nepruží, ale zaisťuje dostatočné odvetrávanie matraca. Hodí sa predovšetkým pre pružinové matrace a tuhšie penové matrace s vyšším jadrom. Pre výrobu sa najčastejšie používa smrekové alebo brezové drevo. Latkové rošty dostupné aj v polohovacom variante (v tomto prevedení nie sú vhodné pre kombináciu s pružinovým matracom).

Pri kúpe tohto prevedenia sa zamerajte na počet latiek, ich šírku, hrúbku aj medzeru medzi jednotlivými latkami. Tá by nemala byť väčšia ako 4-6 cm, inak by sa matrac mohol prepadávať a deformovať sa. Na latkách by nemali byť hrče a trhliny, kvôli ktorým môže dôjsť k prasknutiu.

Obrázok: Latkový rošt je najlepšou voľbou pre pružinové matrace.

Lamelový rošt

Ideálna voľba pod penové matrace. Je možné ho zakúpiť buď v pevnom, alebo ručne a elektricky polohovacom variante. Známkou kvality je najmenej 28 lamiel. Lacnejšie výrobky disponujú iba 14-18 lamelami. Všeobecne platí, že čím vyšší počet lamiel, tým lepšie dokáže rošt reagovať a prispôsobiť sa záťaži. Lamely sa vyrábajú zo smreku, buku alebo syntetických materiálov. Prichytávajú sa do pevných alebo výkyvných puzdier z plastu či kaučuku, vďaka ktorým lepšie reagujú na zaťaženie.

Niektoré lamelové rošty sú v najviac namáhaných miestach (bedrá, ramená) zdvojené. Ide o systém T5, teda systém nastavovania tuhosti. Zdvojené lamely disponujú posuvnými jazdcami, ktoré menia ich tuhosť.

Výklopné rošty

Sú jasnou voľbou do postelí s vstavaným úložným priestorom. Podľa dostupnosti úložného priestoru si môžete zaobstarať variant s bočným výklopom alebo výklopom od nôh. Bočné prevedenie je pohodlnejšie na ovládanie. Pri výklope od nôh vám otváranie uľahčia plynové piesty.

Obrázok: Vďaka plynovým piestom je výklop ľahší.